x

Botoks

Botoks

Yıllardır tıp ve estetik (esthetic) cerrahi özellikle kadınlar için, daha genç ve güzel görünmenin en güvenilir çözümünü arıyor. Zamanı durduran uygulamalar arasında cerrahi işlem gerektirmeyen en etkili ve kolay yollardan biri botoks yöntemidir. Botoks uygulanan kişiler, yaşları ilerlese de daha doğal ve genç bir görünümlerini korurlar.

Yüzdeki mimik hareketlerine bağlı kırışıklıklar, yaşla beraber belirginleşmeye başlar. Botoks özellikle alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin, kaz ayağı bölgesindeki ince çizgilerin ve boyun bölgesinde zamanla oluşan kırışıklıkların azaltılması ve oluşmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Botoks (Botox) Nedir?

Botoks işlemi, botulinum toksininin ince iğnelerle ihtiyaç duyulan kaslara düşük dozlarda enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu şekilde bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantı bloke edilerek, kas hareketleri kısıtlanır. Böylece gün içinde fark edilmeden yapılan mimiklere bağlı oluşan kırışıklıkların oluşumu engellenir. Zamanla hafif mimiklere bağlı oluşmuş hafif çizgilerin belirginliğinde azalma olur.

Botoks hangi bölgelere uygulanır?

Kozmetik uygulama olarak botoks alın, kaş ortası, kaz ayakları, dudak üstü ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar için kullanılır. Önceleri sadece üst yüz bölgesi kırışıklıklarında kullanılan botoks, daha sonrasında çene bölgesine uygulanarak yüz ovalinin belirginleşmesinde, boyun bölgesine uygulanarak boyun bölgesindeki kırışıklıkların engellenmesinde kullanılmıştır. Ayrıca botoks koltuk altı, el ve ayak terlemeleri gibi bölgesel terleme tedavilerinde de son 20 yıldır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Botox, 1980’lerde kozmetik uygulamalarda kullanılmadan önce şaşılık tedavisi amacıyla ve spastik çocukların kaslarını gevşetmek için kullanılmıştır. Bu tedavilerde kullanılan doz, kozmetik uygulamaların çok üstünde bir dozdur. Bu nedenle botox, çok erken yaşlarda da kullanılabilen oldukça güvenli bir uygulamadır. Tıbbi gerekçelerle doktorlar tarafından uygulanan ve herhangi bir yaş sınırı konulmayan bir tedavi yöntemidir.

Botoks kullanım alanları nelerdir?

Yüz botoksu: Mimik kırışıklıklarının azaltılması ve ileriye dönük kalıcı çizgilerin oluşmasının engellenmesi için kullanılır. Alın, kaz ayakları ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Göz çevresi botoksu: Mimik kırışıklıkları dışında hafif göz kapağı düşüklüğünün giderilmesinde botox etkilidir. Aşırı göz kapağı düşüklüğü, plastik cerrahi uzmanları tarafından operasyon ile düzeltilebilir. Ancak bu kadar ileri düzeyde değilse, botoksla başarılı sonuçlar edilir.
Dudak üstü çizgilenmeleri (Smoker line) : Özellikle sigara içen kişilerde dudak üstünde çizgilenmeler oluşur. Bu bölgenin onarımı için dudak dolgusuyla birlikte veya tek başına botoks uygulanabilir.

Çene botoksu (Masseter botoksu): Kadınlar, yüz ovalinin inceltilmesi ve daha sıkı bir çene altı için çene (masseter) botoksunu sıklıkla tercih ederler, böylelikle daha çekici ve estetik bir görünüme sahip olurlar. Yüz yeniden şekillendirilerek çene kısmı inceltilerek, yüz oval hale getirilir. Erkeklerde ise güçlü bir ifade sağlayan kare yüz şeklini tercih ederler. Çene botoksu aynı zamanda diş sıkma şikayetinin azaltılması amacıyla da uygulanır.

Boyun botoksu (Nefertiti botoksu): Boyun bölgesi çoğunlukla kişisel bakımda ihmal edilen bir bölgedir. Bu nedenle yaşlanmayla beraber erken yaşlarda bu bölgede sarkma, kırışmalar oluşmaya başlar. Boyun botoksu ile boyun bölgesinde oluşan kat izlerinin engellenmesi hedeflenir. Bununla birlikte kasların gerilmesinden kaynaklı boyun bölgesinde belirgin bir uzama gözlenir.
El-ayak terlemesi: El ve ayak botoks uygulamasında, blok anestezi veya sedasyon gerekebilir ve ağrılı bir işlemdir. Uygulama yaklaşık 20 dakika kadar sürer.

Koltuk altı terlemesi: Terleme tedavisinde de kullanılan botoks, özellikle sosyal hayatı olumsuz etkileyen koltuk altı terlemesinde oldukça başarılıdır. Ağrılı bir uygulama değildir, koltuk altı uygulamalarında işlem öncesi lokal anestezik krem yeterlidir. İşlem yaklaşık 15 dakika kadar sürer.

Botoks uygulaması nasıl yapılır?

Botoks lokal (bölgesel) olarak uygulanan bir yöntemdir. Hedef kasın belirlenmesi, derinliği ve dozlaması doğru ayarlandığında doğal bir görüntü elde edilir. Botoks uygulaması öncesinde lokal anestezik krem sürülür ve 15-20 dakika beklenir. Yüz kaslarının çalışması mimik hareketleri yaptırılarak belirlenir ve asimetri olup olmadığı gözlemlenir. Uygulama 15 dakika kadar sürer. Kişi sonrasında günlük hayatına devam edebilir.

Botoks acı verir mi?

Botoks yöntemi ağrılı veya acılı bir tedavi yöntemi değildir. Botoks dolgu maddesi olmadığından yapılan bölgede şişlik oluşmaz, güvenli bir üründür yan etkileri yoktur.

Botoks ne zaman (hangi mevsim, hangi ay) uygulanır?
Botoks yöntemi, güneşe ve sıcağa karşı hassasiyet oluşturmadığı için her mevsimde ve her ayda güvenle uygulanabilir. Uygulama sonrasında birkaç saat başın aşırı öne eğilmesi ve kişinin yatması önerilmez. Ayrıca 7 gün kadar kas gevşetici özelliği olan ilaçların kullanılmaması ve tedavi sonrası bir gün kadar alkol alınmaması önerilir.

Botoksun etkisi ne zaman görülmeye başlar ve ne kadar sürer?

Botoksun etkisi 3 gün sonrasında görülmeye başlar, 10. günde etkisi tam olarak görülür. Uygulanan bölgeye, enjekte edilen doza bağlı olarak kişiden kişiye etki süresi değişir. Kişinin metabolizmasına göre etki süresi değişkenlik gösterebilir. Bu süre ortalama 4- 6 aydır.

Botoks kimlere yapılmaz?

Hamileler, emziren kadınlar, nöromüsküler hastalığı veya kanama problemleri olan kişilerde botox uygulanmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca botox yapılması planlanan bölgede deri hastalığı varsa, iyileşme sağlanmadan botox uygulaması yapılmamalıdır.

Erkekler botoks yaptırabilir mi?

Yüzdeki kırışıklar sadece yaşlı görünmeye sebep olmaz, aynı zamanda kişilerin daha yorgun, üzgün veya endişeli gözükmesine sebep olabilir. Bu yüzden erkekler de görünüşleri için botoks uygulamasını tercih eder. Erkeklerin güçlü kas yapısı nedeniyle erkeklerde daha erken yaşlarda kırışıklıklar gözlenebilir. İstenilen daha erkeksi bir görüntü olduğu için ve erkeklerde kas yapısının farklılığından dolayı botoks daha farklı noktalara uygulanır. Bu şekilde erkeklerin mimiklerini bir miktar koruyacak şekilde çizgilerin tamamen oturmasını engellemek için yapılır.

Botoks fiyatları nedir?

Uygulanacak tedavi hastanın ihtiyacına göre belirleneceğinden, botoks fiyatları uygulanan bölgeye ve doza göre değişiklik gösterebilir.

Botoks
//
Op.Dr. Yalçın Yarar
Diğer Hizmetler
Ozon Terapi Yöntemleri
Ozonterapi ve Estetik
Ozon Terapi Yöntemleri
Perine Estetiği
Genital Estetik
Perine Estetiği
Burun Dolgusu
Medikal Estetik
Burun Dolgusu
Jalupro Gençlik Serumu
Medikal Estetik
Jalupro Gençlik Serumu
PUREST CLİNİC /Nişantaşı
Haftaiçi: 09:00 - 18:00
Haftasonu: Kapalı